Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wystawa "Polacy światu"

W dniach 9-17 listopada w naszej szkole (budynek A) odbyła się wystawa plakatów pt. „Polacy światu” organizowana przez klasę 2c. Prezentacja miała na celu popularyzowanie polskich naukowców i wynalazców – cenionych na świecie, ale… no cóż, w Ojczyźnie zapomnianych.

Przygotowane przez klasy drugie i trzecie prace przedstawiały główne dokonania takich geniuszy, jak: Jacek Karpiński (konstruktor m.in. pierwszego na świecie procesora), Stefan Banach (odkrywca matematyczny), Józef Bożek (konstruktor pierwszego na świecie powozu z napędem parowym), Józef Kosacki (wynalazca wykrywacza metalu i min, konstruktor analizatorów promieniowania), Kazimierz Funk (odkrywca witamin i badacz insuliny), Hilary Koprowski (odkrywca szczepionki przeciw polio), Kazimierz Żegleń (konstruktor kamizelki kuloodpornej – udoskonalonej przez Jana Szczepanika), Adam Ostaszewski ( konstruktor sterowca i maszyny latającej – pierwowzoru dzisiejszego helikoptera oraz modelu samochodu), Józef Baranowski (wynalazł kasownik do biletów, semafor, a też opracował pierwszy słownik polsko-angielski), Aleksander Wolszczan (współczesny nam odkrywca trzech pierwszych planet spoza naszego Układu Słonecznego), Antoni Patek (tworzył luksusowe zegarki kieszonkowe i naręczne z niepowtarzalnymi grawerunkami). Do grona wymienionych, dzieci – same z siebie - dołączyły im znanych wielkich rodaków i tak na plakacie zbiorowym pojawili się dla przypomnienia: Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II, Stanisław Moniuszko, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski i Wisława Szymborska. Wystawa wzbudziła zaskakująco duże zainteresowanie naszych uczniów – oglądali, czytali, omawiali, a też poczuli się dumni z genialnych rodaków. Mam nadzieję, że słowa „cudze chwalicie, swego nie znacie…” Stanisława Jachowicza nie będą dotyczyć uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy każdej z klas drugich i trzecich za zaangażowanie i stworzenie tak pięknych prac na ten niecodzienny – naukowy i zarazem patriotyczny temat.