Anna Caban – laureatką konkursu kuratoryjnego z języka polskiego

Ania jest uczennicą klasy VIII b, która przez wszystkie lata nauki w szkole podstawowej bardzo aktywnie brała udział w wielu konkursach literackich, gramatycznych, recytatorskich, zdobywając wysokie miejsca. Tym razem zaangażowanie Ani w przygotowanie do konkursu kuratoryjnego z języka polskiego okazało się spektakularne - została laureatką! To ogromny sukces! Gratulujemy!

Ile czasu zajęły ci przygotowania do konkursu?

Cóż, początkowo planowałam poświęcać każdego dnia godzinę na powtórzenie wszystkiego, ale… niezbyt mi to wyszło. Mimo wszystko uczyłam się całkiem sporo i z perspektywy czasu nie żałuję, chociaż moim marzeniem nie było wykucie na pamięć dziesięciu partykuł.

Co uzyskujesz za zdobycie tytułu laureatki w konkursie kuratoryjnym z języka polskiego?

Dosyć sporo, szóstkę z języka polskiego na koniec roku szkolnego, w pierwszej kolejności jestem przyjęta do wybranej przez siebie szkoły oraz  jestem zwolniona z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, uzyskując od razu 100%.

Czy pytania podczas konkursu były dla ciebie trudne? Jakie były twoim zdaniem najtrudniejsze?

Większość odpowiedzi na szczęście znałam, chociaż w pierwszych momentach miałam pustkę w głowie. Raczej nie było takiego jednego zadania, które przysporzyło mi najwięcej problemów, jednakże jeśli musiałabym coś wybrać, byłoby to napisanie rozprawki na temat: „Dawno, dawno temu o prawach dziecka nikt nie słyszał… Odwołując się do poznanych tekstów kultury, rozważ, czy Konwencja o prawach dziecka jest potrzebna”. Chociaż lubię pisać rozprawki, miałam sporą trudność ze znalezieniem odpowiednich przykładów, którymi mogłabym uzasadnić swoją tezę. Ostatecznie jednak jestem całkiem z niej zadowolona. Oprócz tego dużym utrapieniem dla mnie były niektóre pytania zamknięte.

Czy lubisz język polski i czy nauka tego języka sprawia ci przyjemność?

Osobiście lubię język polski jako przedmiot szkolny, nawet pomimo wielu męczących lektur. Wydaję mi się, że jest to spowodowane głównie tym, iż sporo czytam oraz mam po prostu dryg to pisania. Poza tym, gdyby tak nie było, to najprawdopodobniej bym nawet nie brała udziału w kuratoryjnym.

Czy planujesz swoją przyszłość z językiem polskim? Na jaki kierunek zamierzasz iść do liceum?

Raczej nie mam zamiaru wykonywać pracy stricte związanej z językiem polskim, jednakże wybieram się na profil humanistyczny.

Rozmowę z Anią Caban przeprowadziły Klaudia Stępniewska i Weronika Nowak – uczennice klasy VIII b