Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Dzień Europy

Dzień Europy jest świętem wszystkich państw europejskich. Obchodzi się go w maju, w zależności od tego, czy dane państwo jest członkiem Unii Europejskiej, czy nie. Członkowie Rady Europy, ale nienależący do UE obchodzą to święto wcześniej – 5 maja. Z kolei w przypadku państw członkowskich Unii Europejskiej Dzień Europy przypada na dzień 9 maja.

W pierwszym przypadku wcześniejsze obchody uzależnione są od dnia, w którym powołana została do życia Rada Europy. Miało to miejsce 5 maja 1949 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia od 1964 roku obchodzony jest Dzień Europy. Jest on również określany jako Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej. Z kolei dzień 9 maja jest jednym z symboli Unii Europejskiej. Dnia 9 maja 1950 roku Robert Schumann, francuski minister spraw zagranicznych, przedstawił plan, określany jako Plan Schumana. Dotyczył on otworzenia organizacji, mającej na celu krzewienie idei integracji europejskiej w kwestiach gospodarczych. Z okazji tej wyjątkowej uroczystości przybliżaliśmy tematykę europejską, aktywizowaliśmy środowisko szkolne i popularyzowaliśmy wiedzę dotyczącą Unii Europejskiej. Uczniowie utrwalali znajomość flag krajów członkowskich UE za pomocą symbolicznego parasola, na którym znajdowały się powitania – „Dzień dobry!” – w różnych językach krajów członkowskich. Symboliczny parasol, plakaty i wystawa z okazji Dnia Europejczyka przybliżała uczniom istotę krzewienia idei Unii Europejskiej. Zachęcamy uczniów klas V-VII do udziału w konkursach: „Wiersz o Europie” oraz „Dzień Europejczyka – symbol, moneta, przedmiot codziennego użytku…”. Szczegóły konkursów – wystawa UE z budynku B na parterze.  Rozstrzygnięcie konkursów 27 maja. Zachęcamy do udziału!