26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Przeszczepianie narządów, transplantacja- łac. transplantare, czyli „szczepić”, od trans „poza czymś” i plantare „sadzić”.

Transplantacja to jedna z najmłodszych, jednocześnie najtrudniejszych dziedzin współczesnej medycyny. Lekarze szacują, że jeden dawca może ocalić życie nawet 6 osobom, a innym 4 znacznie je wydłużyć.

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, którego głównym celem jest promowanie przeszczepów rodzinnych i organów od zmarłych. Jest to święto o randze globalnej, które pierwszy raz odbyło się w Genewie, w październiku 2005 roku. Tego dnia na świecie organizowane są kongresy, konferencje, kampanie społeczne dotyczące dawstwa narządów.

Tego dnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 6, w budynku B, grupa młodzieży pod opieką pani Karoliny Turosieńskiej zorganizowała akcje informacyjną. Powieszono plakaty, oraz ulotki. Uczniowie mogą zapoznać się z istotnymi faktami związanymi z  problematyką transplantacji, ważnymi pojęciami, datami, nazwiskami specjalistów którzy dokonywali pierwszych przeszczepień.

Akcja ta jest jedną z wielu zaplanowanych na obecny rok szkolny, którą zajmą się uczniowie zaangażowani w prace na rzecz krzewienia wiedzy o  przeszczepianiu narządów i tkanek.

 44874059_531158304012656_4157508937865756672_n

Rajd rowerowy

18 października  w ramach akcji „Trzymaj Formę” nauczyciele wychowania fizycznego tj. Sławomira Widawska – Padykuła, Beata Musielak, Monika Rusin oraz nauczycielka techniki Anna Segieda zorganizowały rajd rowerowy  dla uczniów kl. III gimnazjum. Trasa jaką pokonaliśmy to Świnoujście –Wyspa Karsibór- Falochron-Świnoujście.

Podczas rajdu przyświecały nam następujące cele: zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej w czasie wolnym, zdrowego trybu życia, integracja społeczności  kl.III , poznanie świnoujskich  tras rowerowych a także popularyzacja turystyki rowerowej. W drodze powrotnej zaplanowałyśmy  czas na odpoczynek przy ognisku oraz regeneracyjny posiłek w postaci pieczonych kiełbasek. Po uprzątnięciu miejsca  postoju, posileni udaliśmy się na prom Karsibór, a  stamtąd ścieżką rowerową do Świnoujścia. Rajd przebiegł w wesołej i sportowej  atmosferze. W sumie pokonaliśmy  30-to kilometrową trasę .

Dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu za mile spędzony wspólnie czas :).

IMG_3706 

"Zerówka" w projekcie

Nasza zerówka bierze w tym roku udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym pt.: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury"Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą. Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2018/2019. Zakończenie projektu zaplanowane jest na: 21.06.2019 r. Nasza zerówka realizować będzie jeden moduł z projektu, a mianowicie:

Mały Miś – czytające Przedszkolaki, czyli tzw. wersja przedszkolna 

Opis:
Dzieci wraz z nauczycielem wybierają grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2018/2019 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Misiowi zostanie nadane imię, a projekt zainauguruje czytanie w przedszkolu/grupie przedszkolnej, do którego zaprosić można osoby związane z przedszkolem. Na zdjęciu nasze przeurocze dzieciaki, wraz z misiem o imieniu Tuliś, gdyż uwielbia się przytulać

Trzymaj formę

W tym roku już po raz dziesiąty nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Trzymaj formę!”, propagującego zdrowy styl życia, czyli zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Propagując zdrowe odżywianie zespół prozdrowotny w ramach opracowanego planu pracy organizuje stoliki ze zdrową żywnością. Pod koniec września nauczyciele wychowania fizycznego (Barbara Sujka, Sławomira Padykuła-Widawska, Monika Rusin, Beata Musielak) oraz dziewczęta z klasy III A gimnazjum przygotowały stolik i zatytułowały to przedsięwzięcie „Moje drugie zdrowe śniadanie”. Przygotowano kanapki z pastami: twarogową z rzodkiewką i szczypiorkiem, jajeczną, z moccarellą; sałatkę owocową i deser jogurtowy z musli, z owocami i orzechami oraz tłoczone soki: jabłkowy, jabłkowo- marchewkowy i jabłkowo-aroniowy (niesłodzone).

Dzień Edukacji Narodowej

 „Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarować to, co w nim najlepszego, cudnym dzieciom?”
  D.Beisser

    W dniach 12 i 15 października nasza szkoła obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. W związku z tym w sali gimnastycznej w budynku A uczniowie klasy 2a pod kierunkiem pani Dagmary Ceroń przygotowali uroczysty apel, w budynku B apel przygotowała kl. 5 pod kierunkiem pani Lidii Gawrońskiej, poświęcony nauczycielom, wychowawcom, pracownikom szkoły. Młodzi artyści piosenka, tańcem i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku zaproszonych gości. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczycieli, pracowników administracji i obsługi  za ich  poświęcenie, czujność i  troskę o dobro. Były chwile wzruszenia, ale i wspaniałej zabawy. W formie życzeń, wierszy i piosenek uczniowie podziękowali za życzliwość, cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywaną im na co dzień.

    Dziękujemy uczniom za ciekawy występ.

44197060_2710790635812100_6970758722003927040_n