Narodowe czytanie

W sobotę 8 września w całej Polsce odbyła się siódma edycja akcji Narodowe Czytanie, do której przyłączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Mieszka I w Świnoujściu wraz z nauczycielami.

 V__3CD6

               Sama akcja zainicjowana została w 2012r. przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Tegoroczna edycja akcji poświęcona została utworowi Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd jej wyjątkowa formuła.

W naszym mieście zorganizowana została i przeprowadzona przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża Świnoujścia, dlatego odbyła się w niesamowitej scenerii. Punktualnie o godz.12 uczennice naszej szkoły: Zuzanna Kaleta kl.8c, Natalia Jaworska kl.8c Amelia Świętoniowska kl.8a, które były  pod opieką nauczycieli j. polskiego p. Justyny Mumot i p. Natalii Gralak- Filowiat oraz nauczycielka pani Joanna Zdroik wraz z zaproszonymi gośćmi odczytywały fragmenty utworu. Mimo że był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych, wszyscy wspaniale spędzili czas. Okazał się on bezcenny, bowiem można było poznać bliżej twórczość Stefana Żeromskiego, wykazać się wspaniałą dykcją i dowieść, że patriotyzm jest w każdym z nas.

Uczniowie SP6 pragną podziękować gospodarzom akcji 8.Flotylli Obrony Wybrzeża za życzliwe przyjęcie.