26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Przeszczepianie narządów, transplantacja- łac. transplantare, czyli „szczepić”, od trans „poza czymś” i plantare „sadzić”.

Transplantacja to jedna z najmłodszych, jednocześnie najtrudniejszych dziedzin współczesnej medycyny. Lekarze szacują, że jeden dawca może ocalić życie nawet 6 osobom, a innym 4 znacznie je wydłużyć.

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, którego głównym celem jest promowanie przeszczepów rodzinnych i organów od zmarłych. Jest to święto o randze globalnej, które pierwszy raz odbyło się w Genewie, w październiku 2005 roku. Tego dnia na świecie organizowane są kongresy, konferencje, kampanie społeczne dotyczące dawstwa narządów.

Tego dnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 6, w budynku B, grupa młodzieży pod opieką pani Karoliny Turosieńskiej zorganizowała akcje informacyjną. Powieszono plakaty, oraz ulotki. Uczniowie mogą zapoznać się z istotnymi faktami związanymi z  problematyką transplantacji, ważnymi pojęciami, datami, nazwiskami specjalistów którzy dokonywali pierwszych przeszczepień.

Akcja ta jest jedną z wielu zaplanowanych na obecny rok szkolny, którą zajmą się uczniowie zaangażowani w prace na rzecz krzewienia wiedzy o  przeszczepianiu narządów i tkanek.

 44874059_531158304012656_4157508937865756672_n