„Rozumieć teatr” - warsztatów teatralnych ciąg dalszy

Z życiem, jak ze sztuką w teatrze:
ważne, nie jak długo trwa, ale jak jest zagrana.

Seneka Młodszy

 

Kolejny raz w naszej szkole odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez łódzkich aktorów  Edukacji Teatralnej „Łątka”. Trzygodzinne zajęcia z cyklu Rozumieć teatr przybrały charakter wielkiego turnieju wiedzy teatralnej i przebiegały według określonego planu:

  • Losowanie drużyn i zespołów,
  • Scenka przypominająca mądre teatralne słowa dotyczące TEATRALNEJ przestrzeni,
  • Punktowany konkurs na szybkość i znajomość TEATRALNYCH słów,
  • Punktowany konkurs na szybkość i znajomość artystów budujących spektakl TEATRALNY,
  • Punktowany konkurs na refleksyjność i rozumienie określeń komponentów przedstawienia TEATRALNEGO,
  • Spektakl „CALINECZKA” - przedstawienie marionetkowe osnute wokół wzruszającej baśni Hansa Christiana Andersena. Losy malutkiej zagubionej dziewczynki rozgrywają się w świecie inspirowanym malarstwem Gustawa Klimta. W spektaklu biorą udział klasyczne marionetki na niciach, prowadzone przez widocznych animatorów – niesamowite wrażenie!
  • Punktowany konkurs na szybkie i wnikliwe myślenie o konkretnym  spektaklu TEATRALNYM,
  • Sumowanie punktów i dekoracja zawodników złotem i srebrem.

Uczniowie uczyli się zrozumieć spektakl teatralny, rozpoznając w nim różne rodzaje sztuki i starając się je nazwać, powiedzieć  to,  co  widzą,  słyszą,  czują,  czytają, rozumieją.  Dostrzegli  i  docenili  pracę wszystkich  grup  artystów  zaangażowanych  w  tworzenie spektaklu,  jej  specyfikę  oraz współpracę całego zespołu.  Znaczenie edukacji teatralnej jest niezwykle ważne w kształtowaniu postawy aktywnego uczestnika i odbiorcy kultury.

Warsztaty teatralne

Recytujemy!

28 lutego 2020r. odbył się finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Uczniowie klas I-III, będący zwycięzcami eliminacji na poziomie swojej klasy, przystąpili do rywalizacji o podium.

         Jury wyłoniło następujących laureatów:

·        Patrycję Tomaszczuk,

·        Lenę Borkowską,

·        Marcela Wąsika.

4 marca reprezentowali oni naszą szkołę w 65. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim ARA, który zorganizowano w Sali Kameralnej Miejskiego Domu Kultury.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Patrycja Tomaszczuk.  Otrzymała tym samym możliwość pokazania swoich umiejętności na scenie    Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Marcel Wąsik, Anna Caban i Maria Kolanek zdobyli natomiast wyróżnienia.

 Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

Dzień Języka Ojczystego w SP 6

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
                           J. Iwaszkiewicz

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W naszej szkole Dzień Języka Ojczystego również obchodziliśmy bardzo uroczyście.

 Dzień Języka Ojczystego

Read more: Dzień Języka Ojczystego w SP 6

Świnoujscy lekkoatleci na obozie szkoleniowym w Szklarskiej Porębie

W dniach od 7.02.2020 r. do 16.02.2020 r. odbył się obóz sportowy zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 6 w Świnoujściu. Zawodnicy byli zakwaterowani w Hotelu Europa - Górnicza Strzecha w Szklarskiej Porębie.

Celem zgrupowania była realizacja planów szkoleniowo – treningowych oraz poznanie tradycji i walorów krajobrazowych Dolnego Śląska. Młodzi zdolni lekkoatleci mieli możliwość przygotowania się do udziału w zawodach ogólnopolskich „ Czwartki Lekkoatletyczne”, które odbędą się w dniu 20 -21.06.2020 r. w Łodzi, a także do startów w zawodach halowych i przełajowych. Zajęcia treningowe odbywały się na duktach leśnych w Górach Izerskich oraz na karkonoskich szlakach. Urokliwa zima umożliwiła zrealizowanie zaplanowanych wycieczek górskich. Śnieg towarzyszył młodym adeptom lekkiej atletyki przez cały okres pobytu w Szklarskiej Porębie. Śnieg i słońce sprawiały bajkowe krajobrazy, które na długo zostaną zapamiętane przez młodych sportowców. Podczas wycieczek marszobiegowych zawodnicy zdobyli szczyty: Szrenicę, Łabski Szczyt, Wysoki Kamień i Kopalnię Kwarcu „ Stanisław”, a także zobaczyli wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Zwiedzili Muzeum Mineralogiczne, gdzie mieli możliwość obejrzenia minerałów i skamienilin z całego świata, a także  Leśną Hutę Szkła, gdzie z bliska mogli obserwować wytop różnych form szklanych.  

Obóz sportowy 

Read more: Świnoujscy lekkoatleci na obozie szkoleniowym w Szklarskiej Porębie

MISTRZ PROCENTÓW

W dniu  28 stycznia 2020 r. w Naszej Szkole odbył się kolejny już konkurs z matematyki, tym razem dla uczniów klas siódmych. Zakres tego przedsięwzięcia dotyczył przerabianego programowo materiału, a mianowicie procentów. Uczniowie mieli do rozwiązania  siedem zadań, wśród nich były zarówno zadania otwarte jak i  zadania zamknięte.
Najlepiej poradziła sobie uczennica klasy 7c – Kornelia Dziuba, zdobywając tytuł Mistrza Procentów.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach matematycznych.

Mistrz procentów