Konkurs fotograficzny

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA DO UDZIAŁU

W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

 „JA I MÓJ ZWIERZ”

 

>>REGULAMIN<<

Wycieczka 4a

21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny klasy 4a i 4b wybrały się na wycieczkę do Marianowa. To piękna miejscowość położona nad jeziorem. Celem wycieczki było gospodarstwo agroturystyczne CHLEBOWY DOM. Gdy zajechaliśmy czekała na nas uśmiechnięta gospodyni  i zaprosiła do pracy. Po umyciu rąk i ustrojeniu się w bajkowe fartuszki dostaliśmy drewniane wałki do rąk i ugniataliśmy podpłomyki każdy swoje. Smakowały wyśmienicie, szczególnie z domowymi konfiturami. Pracowaliśmy w pocie czoła i wszechobecnym zapachu pieczonego ciasta, zrobiliśmy samodzielnie ciastka, pyszne i fikuśne drożdżówki, a nawet upiekliśmy zdrowy, żytni chlebek. Zmęczeni zjedliśmy wspaniałą domową pizzę, zaprzyjaźniliśmy się z rodzinką królików, pograliśmy w co się dało, a nawet przygotowaliśmy się do nadchodzących Świąt, bowiem do domu wracaliśmy z własnoręcznie wykonana palmą wielkanocną i nie tylko. Każdy z nas miał dużą torbę własnych, pachnących wypieków. Zobaczcie sami na zdjęciach.

Pasowanie na czytelnika

Wieloletnią tradycją biblioteki Szkoły Podstawowej nr 6  im. Mieszka I  w Świnoujściu jest pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Uroczysta impreza odbywa się w drugim półroczu roku szkolnego i jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naszych najmłodszych uczniów - przyszłych czytelników naszej biblioteki.

W tym roku szkolnym spotkanie przebiegło pod hasłem: „Witamy w Tęczowej Krainie Wierszy”.

Nauczycielki biblioteki, panie Ilona Giza  i Katarzyna Zięcina-Wilk, w tym dniu przebrane za artystkę - malarkę i tęczową wróżkę wraz z przebranymi za postacie z interpretowanych wierszy  uczniami z Liceum Ogólnokształcącego z klasy I a pod opieką pani Joanny Szafrańskiej i pani Anny Więzowskiej  w humorystyczny i zabawny sposób poprowadziły w bibliotece szkolnej pierwszą część uroczystego pasowania. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali wcześniej odpowiedni wystrój biblioteki, pasujący formą i treścią do przygotowanego scenariusza.

Read more: Pasowanie na czytelnika

Spotkanie z prof. dr hab. Dariuszem Gwiazdowiczem

W piątek, 10 marca br. w ramach obchodów 70-lecia Biblioteki Miejskiej w Świnoujściu, odbyło się spotkanie naszych uczniów z klasy VI b, z autorem książki „Podróże nieudacznika”  prof. dr hab. Dariuszem Gwiazdowiczem oraz zwiedzanie wystawy malarskiej prac Doroty Kamińskiej pt. ”Utracony czas”

Naukowiec, przyrodnik i pisarz,  jest autorem bądź współautorem ponad trzystu prac naukowych i popularnonaukowych które ukazały się 20 krajach. Tym razem przyjechał na spotkanie jako debiutant, z nową formą wypowiedzi literackiej – dziennikiem z podróży.`

„(…) Prof. dr hab. Dariusz Gwiazdowicz jest kierownikiem Zakładu Ochrony Lasu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jego aktywność naukowa jest skoncentrowana na roli wybranych grup bezkręgowców, głównie roztoczy, zasiedlających zróżnicowane ekosystemy i mikro środowiska.” Badania te są prowadzone nie tylko na terenie Polski, ale także m.in. w Australii, Meksyku czy Rosji. Obecnie realizuje prace naukowe na terenie naszego kraju, a także na Spitsbergenie, w Iranie, Rosji oraz Australii. Autor, przy pomocy prezentacji, wybrał i przedstawił różne zakątki świata, kierując się różnorodnością przyrodniczą, kulturową oraz swoimi przygodami i wrażeniami. Uczniowie – słuchacze, razem z nim przemieszczali się od ubogiej pustyni do przebogatych lasów tropikalnych, od mroźnej Arktyki po słoneczne antypody…

W czasie spotkania, uczniowie zadali mnóstwo pytań do autora, zdobyli autografy i wpisy do książek.

 

Spotkanie w bibliotece

W poniedziałek, 6 marca 2017 roku klasa VI d pod opieką nauczycielek: Barbary Kędzierskiej, Ilony Gizy i Katarzyny Zięciny-Wilk, udała się w odwiedziny do Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Celem, naszej wycieczki, było spotkanie z wybitnym tłumaczem, dziennikarzem oraz niezapomnianym bohaterem filmów młodzieżowych, panem Filipem Łobodzińskim oraz poznanie oferty działalności kulturalnej biblioteki i zapoznanie się z jej poszczególnymi działami.

Autor translacji tekstów Boba Dylana – Laureata Literackiego Nobla’2016, czytał utwory noblisty, opowiadał o początkach swoich fascynacji tekstami i postacią pieśniarza oraz o swojej nowej, rodzącej się w wielkich trudach roli - jako tłumacza poezji.

Spotkanie z autorem, było zarazem promocją książki B. Dylana „Duszny kraj” w przekładzie F. Łobodzińskiego.