Prawa pacjenta

Jakie prawa ma dziecko jako pacjent? Co wolno, a czego nie można robić w szpitalu? Dlaczego warto słuchać wskazówek lekarza? Czym jest tajemnica lekarska? Na te i inne pytania poznali odpowiedź uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Świnoujściu podczas lekcji na temat praw pacjenta.

W poniedziałek 6 lutego 2017r uczniowie klasy 4b, 5b, 5c i 6d uczestniczyli w pierwszej w naszym mieście lekcji o prawach przysługujących pacjentom przeprowadzonej przez p. Barbarę Lipecką z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Lekcja odbyła się w ramach rozpoczętej 1 września 2016 r. akcji edukacyjnej Rzecznika Praw Pacjenta przygotowanej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji dla uczniów szkół podstawowych.

Podczas zajęć uczniowie poznali prawa zapisane w Karcie Praw Dziecka-Pacjenta. Uczniowie uzyskali tytuł młodego eksperta w dziedzinie praw dziecka –pacjenta. 

Konkurs recytatorski dla klas 3

2 lutego 2017 r. odbył się Konkurs Recytatorski dla klas 3. 18 uczestników zaprezentowało bardzo wysoki poziom umiejętności i to nie tylko pamięciowych - wybrano obszerne wiersze, ale też interpretacyjnych. Jury miało doprawdy niezwykle trudny wybór. Po długiej naradzie dokonano wyboru mistrzów recytacji i tak: 1. miejsce: Maria Kolanek - klasa 3F, 2 m-ce: Anna Caban - klasa 3B, 3 m-ce: Anna Marchalewska - klasa 3D. Niezwykłym talentem zachwyciły też Karolina Olszar z klasy 3F i Gabriela Synoradzka - klasa 3C. Uczennice te otrzymały dyplomy wyróżnienia. W przyszłym tygodniu zwycięzcy tego pięknego konkursu zaprezentują swoje talenty podczas Finałowego Konkursu. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Komunikat

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Świnoujściu informuje, że obiady w ferie zimowe wydawane będą w Specjalnym Ośrodku Szkolono – Wychowawczym

 przy ulicy Piastowskiej 55 w Świnoujściu w godzinach od 13.00 do 13.30.

 

Dzieci korzystające w ferie z obiadów proszone są o podejście do kasy

w Szkole Podstawowej nr 6 w celu odebrania kart obiadowych.

Eliminacje do konkursu recytatorskiego

Co roku w naszej szkole organizowany jest  konkurs recytatorski. W dniu 25 stycznia 2017 r. odbyły się eliminacje w klasie II f. Celem konkursu jest ujawnianie młodych talentów recytatorskich, pobudzenie aktywności artystycznej, popularyzacja literatury, kształtowanie nawyku czytania oraz ożywienie kontaktu z poezją polską. Do konkursu przystąpiły:

1.         Lena Juszkiewicz z wierszami: J. Tuwima „Spóźniony słowik” i W. Chotomskiej „Kurczę blade”

2.         Klara Kierpiec z wierszami: A. Fredry „ Paweł i Gaweł” i J. Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”

3.         Pola Miszel z wierszami: J. Brzechwy „Na straganie” i „Samochwała”

4.         Julia Leonowicz z wierszami: J. Tuwima „Brud” i J. Brzechwy „Żuk”

Uczennice recytowały wybrane przez siebie 2 wiersze, wspomagając się odpowiednią modulacją głosu i interpretacją wykonania.  Poziom, jaki reprezentowały był bardzo wysoki.

Występy dzieci oceniało jury w składzie:  mgr Elżbieta Wytyk – wychowawca, mgr Ilona Giza – nauczyciel biblioteki, mgr Katarzyna Zięcina - Wilk – nauczyciel biblioteki. Komisja kierowała się następującymi kryteriami: atrakcyjność wiersza, interpretacja utworu, opanowanie pamięciowe, wrażenie artystyczne. Do eliminacji na poziomie klas II zakwalifikowały się: Lena Juszkiewicz, Klara Kierpiec i Julia Leonowicz. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje i gromkie brawa kolegów i koleżanek z klasy.

Dziękujemy dzieciom za ciekawe interpretacje wierszy polskich poetów, za wytrwałość w opanowaniu pamięciowym wierszy i odwagę, jaką dziewczynki wykazały występując przed  liczną publicznością. Życzymy wszystkim uczniom motywacji do brania udziału w konkursach i dobrej zabawy podczas recytacji wierszyków.

Szkolenie z pierwszej pomocy

Podczas tego półrocza w klasach III F i III G zostało przeprowadzone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie wzięli udział w Programie Edukacyjnym  "Ratujemy i uczymy ratować" przygotowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na zakończenie dzieci otrzymały Certyfikaty uczestnictwa w zajęciach Programu Edukacyjnego.