Prawa Dziecka

 „§ 9. W realizacji zadań Szkoła respektuje zobowiązania wynikające w szczególności z: Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, Deklaracji Praw Dziecka ONZ, Konwencji o Prawach Dziecka.”

Statut Szkoły Podstawowej nr 6 im. Mieszka I

Z okazji Dnia Praw Dziecka, w dniach 20 i 21 listopada w bibliotece, odbyły się uroczyste lekcje biblioteczne, które przybliżyły uczniom paragrafy zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka i dowiedziały się o dokumentach dbających o prawa człowieka. Uczniowie  klas drugich i trzecich spotkali się  z Rzecznikiem Praw Dziecka, powołanym przy naszej szkole -  Panią Ewą Saczkow, nauczycielką historii i opiekunką Samorządu Uczniowskiego.

W pierwszej części, Pani Ilona Giza, przedstawiła autora książek dla dzieci a zarazem pierwszego „rzecznika” praw dziecka kim był Janusz  Korczak. Prezentacja, pogadanka i pokazane zdjęcia,  uświadomiła dzieciom w jak wielu miejscach świata prawa dzieci nie są przestrzegane. Małe dzieci ciężko pracują całymi dniami, często są wykorzystywane do niewolniczej pracy. Dla naszych uczniów szokująca informacją było stwierdzenie, że małe dzieci w Afryce tworzą oddziały wojskowe, które biorą udział w różnych potyczkach .

 

Read more: Prawa Dziecka

Dzień Pluszowego Misia

Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci... „Czasem lubi się kogoś za mocno – i to się nazywa miłość.”

W dniu 25 listopada 2019 roku w naszej szkolnej bibliotece odbyła się impreza czytelnicza w ramach obchodów ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA.

W tym dniu, nauczycielki biblioteki: Ilona Giza, Katarzyna Zięcina-Wilk zorganizowały imprezę czytelniczo - zabawową dla młodszych dzieci z naszej szkoły i grupy „Sówki” z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Świnoujściu, które wraz z Panią Karoliną Starachowską przyjęły nasze zaproszenie.

 Nasze przedsięwzięcie, w odpowiednio przygotowanej, odświętnej bibliotece (dekoracja, wystawka pluszowych misiaczków i książek o misiach), składało się z trzech części:

1 – zabawy ruchowe i wspólny śpiew przy piosenkach o misiach: „Stary niedźwiedź...”, „Jadą, jadą misie...”, „Pluszowy miś”, „Misiowi przyjaciele”

2 - głośne czytanie fragmentów książek o przygodach naszych ulubieńców: Kubusia Puchatka, Balu, Misia Uszatka oraz małego, lecz bardzo głośno kichającego misia Czu

3 – oglądanie prezentacji multimedialnej o misiach, interpretacja krótkich wierszy.

Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki z misiaczkami, do wykonania na swoich zajęciach i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia...Mamy wielką nadzieję, że w ten sposób zachęciliśmy dzieci do poznania i czytania kolejnych przygód naszych, zaprezentowanych na imprezie bohaterów.

Szlachetna Paczka

Nasza szkoła dołączyła do akcji "Szlachetna Paczka", zachęcamy bardzo gorąco do wspólnego czynienia dobra, by te Święta były dla wybranej przez nas rodziny wyjątkowe.

Historia Rodziny

Pan Grzegorz (27 l.) przyjechał do Polski za pracą w marcu tego roku z niewielkiej miejscowości na Ukrainie. Po trzech miesiącach udało się przeprowadzić resztę rodziny w nasze strony. Żona Weronika (27 l.) oraz troje dzieci Michał (8 l.), Julia (3 l.) i maleńki Kubuś (6 m-cy.) dołączyli do taty. Tam gdzie mieszkali na Ukrainie było im bardzo ciężko, pan Grzegorz spędzał praktycznie cały czas poza domem będąc na kilkumiesięcznych wyjazdach w innych miastach oraz krajach, gdzie pracując starał się zapewnić byt swojej rodzinie. Tak trafił w obecne miejsce. Uzyskał tutaj stałą pracę i ogromną pomoc od swojego pracodawcy, który pomógł mu przeprowadzić rodzinę, znalazł mieszanie i pomógł przy zapisaniu syna Michała do Polskiej szkoły. Rodzinie bardzo podoba się tutaj i nie wyobrażają już sobie życia gdzie indziej jednak cały (niewielki) dobytek został na Ukrainie. Przyjechali tylko z kilkoma walizkami. Zaczynają tutaj nowe od "zera" nowe, lepsze życie. Rodzina nie korzysta z żadnych świadczeń socjalnych, a dochód na jednego członka po odliczeniu wydatków to 414 złotych.

Read more: Szlachetna Paczka

Mistrz Tabliczki Mnożenia

W dniu 26.11.2019 odbył się konkurs matematyczny dla klas czwartych „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. W konkursie brało udział 12 osób i zmagało się z różnymi przykładami z mnożenia. Najlepiej rozwiązali przykłady: Veronica Turtoń pierwsze miejsce, Julia Jagusz drugie miejsce, Antoni Chudy trzecie miejsce nagrodami były sportowe plecaki. Gratulacje dla wszystkich biorących udział w konkursie.

Lekcja pozioma i pionowa w klasie VF

W trakcie realizacji materiału w klasie piątej wpadłem na pomysł, by moi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat ułamków zwykłych. Zaproponowałem im wykonanie dodatkowej pracy w postaci krzyżówek tematycznych. Zobaczcie na jakie wpadli pomysły.