Tydzień Zrównoważonego Transportu

W dniach od 16 – 22 września był obchodzony Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Dlatego, biblioteka szkolna postanowiła zająć się tym tematem...urządzić pokaz, korzystając z prezentacji multimedialnej i filmów na YouTube-ie – wytłumaczyć. Wcześniej, została przygotowana prezentacja w programie Power Point pod nazwą "22.09. - Dzień bez samochodu"!!!

W dniach 16,17 i 18 przeprowadziłam prelekcje (Ilona Giza – nauczyciel bibliotekarz) dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich.

Tematem przewodnim było pytanie: Czym jest zrównoważony transport? Jak dzieci postrzegają i rozumieją to zagadnienie? W dalszej kolejności uczniowie wysłuchali piosenki "Ziemia to wyspa zielona" i obejrzeli różne przykłady grafiki komputerowej promującej ekologiczny styl życia oraz przepiękne zdjęcia podróżników i fotografików promujących cudowny i różnorodny świat flory i fauny naszej planety. Następnie porozmawialiśmy o kataklizmach i zagrożeniach jakie stwarza sama natura, a potem o nieodwracalnych szkodach i niekorzystnym działaniu ludzi na nasze środowisko naturalne. Co to jest smog, jak powstaje i jakie stwarza zagrożenia???...Dzieci miały możliwość obejrzeć krótkie filmy dokumentalne i animowane: „Transport zanieczyszczenia”, „Dziękuję nie truję”, „Cały ten smog” oraz krótkie spoty edukacyjne związane z tematem naszego spotkania.

Następnie uczniowie zastanawiali się i odpowiadali na moje (przekorne) pytanie: Samochodem najlepiej...ale czy zawsze??? Podczas dyskusji doszły do wniosku, że można inaczej..., a jeżeli już samochodem, to tylko autobusem lub pojazdem ekomobilnym!!! W czasie omawiania prezentacji poznały również inne ekologiczne, te współczesne i te w projektach - formy mobilności : rowery, skutery, hulajnogi, auta... Zaprezentowałam znaki ekologiczne i wskazałam gdzie się znajdują i co oznaczają. Nauczyłam hasła: „Zmień złe nawyki na zdrowe praktyki!”
Na pożegnanie uczniowie posłuchali laureatki konkursu ekologicznego na piosenkę :"Nie dla smogu" -w walce o czyste powietrze... Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w dyskusji na dany temat.

Potwierdziły, że świetnie się bawiły i wiele nauczyły...
Przygotowała i prowadziła mgr Ilona Giza