Dzień Języka Ojczystego w SP 6

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
                           J. Iwaszkiewicz

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W naszej szkole Dzień Języka Ojczystego również obchodziliśmy bardzo uroczyście.

 Dzień Języka Ojczystego

  Lekcje języka polskiego tego dnia obfitowały w zabawy językowe, quizy, gry oraz uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością polskich przysłów i powiedzeń. Jednak najbardziej spektakularnym wydarzeniem był pokaz uczniów przebranych za dowolną postać literacką oraz dokonanie wyboru najbardziej oryginalnego przebrania. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, a tytuł najlepszego stroju postaci literackiej przypadł Hani z klasy VI F, która wcieliła się w postać Nel, bohaterki powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

  Obchodom Dnia Języka Ojczystego towarzyszyły również liczne wystawy w formie prac plastycznych dotyczących frazeologizmów, makiet związanych z omawianymi lekturami czy lapbooków utrwalających ortografię i wydarzenia z lektur. Ekspozycje, które zdobią korytarze naszej szkoły, wzbudzają ogromne zainteresowanie nie tylko uczniów, ale również wszystkich pracowników szkoły.

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to dzień godny świętowania. Mamy nadzieję, że wpisze się na stałe w kalendarz uroczystości w naszej szkole.