„Rozumieć teatr” - warsztatów teatralnych ciąg dalszy

Z życiem, jak ze sztuką w teatrze:
ważne, nie jak długo trwa, ale jak jest zagrana.

Seneka Młodszy

 

Kolejny raz w naszej szkole odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez łódzkich aktorów  Edukacji Teatralnej „Łątka”. Trzygodzinne zajęcia z cyklu Rozumieć teatr przybrały charakter wielkiego turnieju wiedzy teatralnej i przebiegały według określonego planu:

  • Losowanie drużyn i zespołów,
  • Scenka przypominająca mądre teatralne słowa dotyczące TEATRALNEJ przestrzeni,
  • Punktowany konkurs na szybkość i znajomość TEATRALNYCH słów,
  • Punktowany konkurs na szybkość i znajomość artystów budujących spektakl TEATRALNY,
  • Punktowany konkurs na refleksyjność i rozumienie określeń komponentów przedstawienia TEATRALNEGO,
  • Spektakl „CALINECZKA” - przedstawienie marionetkowe osnute wokół wzruszającej baśni Hansa Christiana Andersena. Losy malutkiej zagubionej dziewczynki rozgrywają się w świecie inspirowanym malarstwem Gustawa Klimta. W spektaklu biorą udział klasyczne marionetki na niciach, prowadzone przez widocznych animatorów – niesamowite wrażenie!
  • Punktowany konkurs na szybkie i wnikliwe myślenie o konkretnym  spektaklu TEATRALNYM,
  • Sumowanie punktów i dekoracja zawodników złotem i srebrem.

Uczniowie uczyli się zrozumieć spektakl teatralny, rozpoznając w nim różne rodzaje sztuki i starając się je nazwać, powiedzieć  to,  co  widzą,  słyszą,  czują,  czytają, rozumieją.  Dostrzegli  i  docenili  pracę wszystkich  grup  artystów  zaangażowanych  w  tworzenie spektaklu,  jej  specyfikę  oraz współpracę całego zespołu.  Znaczenie edukacji teatralnej jest niezwykle ważne w kształtowaniu postawy aktywnego uczestnika i odbiorcy kultury.

Warsztaty teatralne