KARTA ROWEROWA

Urząd Miasta Świnoujście oraz Komenda Miejska w Świnoujściu przy pomocy naszej szkoły organizuje egzamin na kartę rowerową dla dzieci ze wszystkich szkół naszego miasta. Jazda rowerem daje dzieciom zarówno wiele korzyści, jak i radości. Do 10 roku życia jazda powinna odbywać się bezwarunkowo pod opieką osoby dorosłej – rodzica albo innego opiekuna. Później możliwe są samodzielne przejażdżki, choć należy oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie i np. nie pozwalać dziecku samodzielnie jeździć po bardzo ruchliwych ulicach. Pomimo, że często się o tym zapomina, jazda na rowerze przed 18 rokiem życia bez stosownych uprawnień jest niezgodna z prawem. Aby uzyskać dokument uprawniający do jazdy, dziecko powinno zdać egzamin na kartę rowerową.

Ponad to w maju tego roku wyszły przepisy regulujące jazdę hulajnogą elektryczną. Ustawa precyzuje też, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem dla dorosłych lub starszych dzieci. Do 10 roku życia nie wolno na niej poruszać się po drodze (a więc także chodniku czy pasie/drodze dla rowerów). Wyjątek stanowi „strefa zamieszkania”. W jej obrębie dziecku przed ukończeniem 10 lat wolno jeździć na e-hulajnodze tylko pod opieką dorosłego.
Osobie między 10 a 18 rokiem życia prawo zezwala na jazdę po drodze publicznej pod warunkiem posiadania jednego z następujących dokumentów: karty rowerowej, prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Każda szkoła do środy prowadzi zapisy na egzamin. Uczniów naszej szkoły SP6 zapraszam do zapisu przez formularz: https://forms.office.com/r/cStj2WFFny

Procedury uzyskania karty rowerowej oraz zakres wiedzy i umiejętności znajdują się >>TUTAJ<<

 

TERMINY

Egzamin teoretyczny odbędzie się w SP 6 budynek B w Sali gimnastycznej 14 czerwca 2021 r. Aby zapobiec dużym zgromadzeniom na sali, w zależności od ilości zgłoszonych osób, egzamin teoretyczny będzie pisany o trzech porach:

  • 8.30 - 09.20      SP 6 
  • 09.40 - 10.30    SP 2
  • 10.50 - 11.40    SP 4 + SP 9 (14 osób)
  • 12.00 - 12.50    SP 1
  • 13.10 - 14.00    SP 9 

 

Po ustaleniu listy osób zdających, każda szkoła dostanie informacje na którą godzinę ma przyjść na egzamin.

Wyniki egzaminu teoretycznego będą ogłoszone w środę 16 czerwca. Zdany egzamin teoretyczny kwalifikuje ucznia do egzaminu praktycznego.

Egzamin praktyczny odbędzie się 21 czerwca w Miasteczku Ruchu obok szkoły LOGOS. Godzinę egzaminu przekażemy wraz z wynikami egzaminu praktycznego. Na egzamin praktyczny należy przyjechać własnym, sprawnym rowerem.

Zapraszamy do udziału i życzymy POWODZENIA J